Projekt pracovní migrace z Indonésie má za cíl pomoct českým podnikům získat talentované a kvalifikované pracovníky s technickým vzděláním. Tito studenti a abolventi polytechnických škol mohou pomoci doplnit chybějící pracovní sílu v automobilovém, slévárenském, chemickém, potravinářském průmyslu nebo stavebnictví v ČR.
Projekt pracovní migrace z Indonésie
Mnoho z vás jistě již slyšelo o projektech ekonomické migrace z Filipín, Mongolska, Indie, Moldavska a dalších zemí, které jsou zahrnuty do programu Kvalifikovaný zaměstnanec. O čem se až tak moc nemluví tak je projekt ve spolupráci s Indonésií, jehož cílem je využít dovedností indonéských občanů s polytechnickým vzděláním.
Tento projekt je určen pro větší zaměstnavatele, kteří již teď zaměstnávají minimálně 500 zaměstnanců a chtějí příjmout nejméně další stovku nových na pozice řemeslníků a opravářů dle třídy 7 CZ – ISCO.
Indonésie má velkou a mladou populaci, která je vysoce motivovaná a připravená učit se novým dovednostem, což může napomoci pokrytí nedostatku pracovních sil v ČR, zejména v sektorech, kde je o pracovníky nouze, Primárně v průmyslových oborech – svářeč, elektrikář, zámečník, cnc operátor/seřizovač, smt operátor/seřizovač, operátor ve výrobě čipů, ale i dalších pozic např. z potravinářského průmyslu – řezníci, pekaři, mlékaři, výrobci sýrů, zpracovatelé ovoce a zeleniny, atd.
Celkem je do projektu vybráno 124 středních a vysokých indonéských škol jejichž studenti/absolventi potřebují získat odbornou praxi. Podmínkou je, že vybraní uchazeči budou ovládat anglický jazyk alespoň na komunikativní úrovni.
Zaměstnavatelé v ČR musí splnit následující podmínky:
- jedná se o českou průmyslovou a výrobní společnost z odvětví automobilového průmyslu, slévárenského průmyslu, ocelářského průmyslu, gumárenského průmyslu, chemického průmyslu, dopravy.
- zaměstnávat víc než 500 kmenových zaměstnanců
- firma působí alespoň 2 roky v ČR
- má vypořádané závazky vůči států
- zažádá o zařazení min. 100 indonéských uchazečů
- pracovní pozice bude dle Klasifikace zaměstnání CZ-ISCO hlavní třídy 7 – Řemeslníci a opraváři
- uhradit správní poplatky za podání žádosti o zaměstnaneckou kartu
- zajistit platbu nákladů pracovníkovi za cestu do ČR a zpět po dvou letech, při ukončení pracovního poměru
- zajistit koordinátora/překladatele, který se bude starat o indonéské státní příslušníky v místě výkonu práce
- vyplácet měsíční mzdu v minimální výši 1,4násobku minimální měsíční mzdy
Kapacita tohoto projektu je 1 000 uchazečů ročně. Je realizován vždy ve dvou etapách během kalendářního roku a to březen – květen, a září – listopad. Právě v tomto období bude možné podat hromadnou žádost o zaměstnaneckou kartu na Zastupitelském úřadě v Jakartě.
Projekt je dalším z řady kroků, jimiž se Ministerstvo průmyslu a obchodu snaží usnadnit přístup kvalifikovaných cizinců na český trh práce a tím pomoci řešit nedostatek kvalifikované pracovní síly v ČR. Tato spolupráce není výhodná jen pro české zaměstnavatele, pro Českou republiku, ale i pro samotnou Indonésii, protože indonéští pracovníci pak v ČR získají potřebné zkušenosti ze zahraničí, které jsou významné pro plány Indonéské republiky v oblasti její ekonomické transformace.
Indonéská vs. česká kultura
Pracovníci z Indonésie vynikají v několika klíčových oblastech, které je činí atraktivními pro zaměstnavatele v zahraničí.
- Jsou obecně známí svou vysokou pracovní etikou a disciplínou, což se projevuje v jejich spolehlivosti a zodpovědném přístupu k práci.
- Indonéská kultura navíc podporuje respekt k autoritám a týmovou spolupráci, což přispívá k harmonickému pracovnímu prostředí.
- Pracovníci z Indonésie jsou také flexibilní a přizpůsobiví, ochotni se rychle učit nové dovednosti a přizpůsobit se specifickým potřebám zaměstnavatelů.
V oblastech, jako je výroba, stavebnictví a pohostinství, jsou indonéští pracovníci vysoce ceněni za svou manuální zručnost a pečlivost. Tato kombinace spolehlivosti, adaptability a specifických dovedností činí indonéské pracovníky přínosem pro české firmy, které hledají loajální a schopné zaměstnance.
Indonéská a česká kultura mají několik podobných prvků, které mohou usnadnit integraci indonéských pracovníků do českého pracovního prostředí i společnosti.
- Silný smysl pro komunitu a kolektivní hodnoty: Obě kultury kladou důraz na dobré vztahy mezi lidmi, respekt ke kolegům a přátelům a ochotu pomáhat druhým. V indonéské kultuře, podobně jako v české, se lidé často snaží udržovat přátelské a podporující vztahy v rámci komunity, což může přispět k harmonickému pracovnímu prostředí.
- Respekt k autoritám a dodržování pravidel: V Indonésii, stejně jako v Česku, je přirozený respekt k autoritám a důraz na dodržování společenských pravidel a hodnot. To může usnadnit spolupráci a adaptaci v českých firmách, kde jsou důležité jasně stanovené procesy a hierarchie.
- Rodinné hodnoty a tradice: Obě kultury silně vyzdvihují rodinné hodnoty a dodržování tradičních zvyklostí. V Indonésii i v Česku má rodina zásadní roli v životě jednotlivců, což může pomoci s pochopením a respektem k tradičním hodnotám.
- Respekt k přírodě a kultuře: Češi i Indonésané si váží krásy přírody a historických tradic. Obě země jsou známé krásnou krajinou a bohatou kulturou, kterou si lidé udržují a chrání. To může být dobrým základem pro sdílení zájmu o kulturní aktivity a přírodu.
- Přátelský a pohostinný přístup: Češi i Indonésané jsou obecně vřelí a pohostinní, i když si cizince nejprve „testují“ a navazování bližších přátelství může nějakou dobu trvat. Jakmile se však vytvoří důvěra, obě kultury jsou ochotné navazovat přátelské vztahy.
Tyto společné rysy mohou napomoci k úspěšné spolupráci a snadnější adaptaci indonéských pracovníků v České republice, protože obě kultury mohou navzájem rozumět a respektovat své hodnoty a zvyklosti.
Obáváte se náboru v Indonésii? Určitě nemusíte. Velmi rádi vám s ním pomůžeme. Neváhejte se na nás obrátit a získat více informací o tom, jak se do projektu můžete zapojit.